Controloji

1377169_10152000733518112_692753569_n

2011 yılında IPF’den (Uluslararası Pilates Federasyonu) Controloji Eğitmeni (Pilates Eğitmeni) Sertifikası aldım. Anatomik yapı ve omurga sağlığı göz önüne alınarak geliştirilen modern pilates yöntemini uygulayabilmek için 2013 yılında, INSTITUT PARACELSE ve Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü ortaklığı ile gerçekleşen Pilates Eğitmenliği programına katıldım ve ikinci kez eğitmen belgesi almaya hak kazandım. Bu eğitimde psikosomatik tıp alanında dünyanın en saygın tıp okulların biri olan INSTITUT PARACELSE ecole de medecine du Dr. ALAIN SCHOY ile medikal anlamda eğitim içeriği zenginleştirmiştir.

Pilates tüm dünyada kabul gördüğü üzere fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir. Bir spor branşı değildir; müsabakası, hakemi, sporcusu yarışması uluslarası kuralları yoktur. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanabilecegi gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemler (bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz, kifoz, lordosis vb) sonrasıda doktor ve fizyotersapistlerin tedavileri ardından tedaviyi destekleyici amaçlı egzersizlerin sürekli hale getirilmesi amacıyla uygulanabilmektedir.

“10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız”

Devamlı, düzenli ve akılcı bir şekilde yapılan vücut geliştirme sayesinde günlük işlerimizi daha kolay, daha doğal ve daha doyurucu bir hale getirebiliriz.
Egzersiz salonlarında verilen egzersiz programları kas kuvvetini devamlı korumayı ve kuvveti sürekli artırmayı özendirici bir eğilim gösterir. Bu şekilde, kuvvetli kaslar daha kuvvetli, zayıf kaslar daha zayıf hale gelir. Pilates metodunda ise bunlara zıt olarak sonuçlar geç dönemlerde ortaya çıkar. Fakat yararları oldukça açık ve nettir. Ayrıca Pilates yönteminde egzersizlerle elde edilen sonuçlar, egzersizler bırakıldıktan sonra da devam eder. Yaralanma riskini ortadan kaldırması ve çok az enerji harcayarak uygulanabilmesi, bu metodun 7`den 70`e geniş bir yaş aralığında yapılabilmesini sağlar.

Pilates yönteminde, her bireyin bedeni başka bir çalışma gerektirir.
Dersler yaklaşık 60 dk sürer.
Haftada en az 2 kez çalışmak önerilir.