NO SAVIOR / KURTARICI YOK

Bir kurtarıcı gelecek fikrinden kurtulmak gerekiyor, biri gelecek ve bizi hiç bir zorluğa maruz bırakmadan kurtaracak. Aslında bu yanlış ümidi bırakmak, ilk adım.

Kendimizle başbaşa kalmalıyız. Etrafında dolaşmak ile olmayacak. Sizi kendinizden uzaklaştıracak fikirler, teknikler ve kavramları almanız işinize yaramayacak. Bunun adı spiritüel materyalizm: aneztezi altında iyice uyuyayım o arada ben uyanana kadar herşeyi bir araya diksinler!

Özgün bir spiritüel öğretide böyle birşey yapamazsın. Çok şeyle karşılaşman gerekiyor, çok şeyden vazgeçmen gerekiyor. Aynı zamanda kendine çok şevkat dolu kalarak.

Kendinle karşılaşmak için kalbinin yüzde yüzünü koyduğunda, o zaman koşulsuz iyilik ile bağlantıya geçiyorsun. İyi birine dönüşmüyorsun. Fakrediyorsun ki, koşullu yargı olan iyi ve kötünün çok ötesinde hep iyisin.

Chögyam Trungpa

 

We have to give up the notion of a divine savior, someone who will save us without our having to go through any pain. In fact giving up that kind of false hope is the first step.

We have to be with ourselves. There is no way beating around the bush. You can’t adopt ideas, techniques and concepts of all kinds simply to get away from yourself. That is spiritual materialism: hoping you have a nice sleep under an aesthetics and by the time you wake up everything is sewn up.

In a genuine spiritual discipline, you cannot do that. We have to face a lot. Give up a lot. Being very kind to yourself. When you put 100% of your heart into facing yourself, then you connect with your unconditional goodness. You don’t become good. You realize, you are good, beyond the conditional judgement of good or bad.

Chögyam Trungpa

Ece Türkmut