Praxis için Öz Düzenleme / Sağaltım

Bu çalışma sanatçıya duygusal geçmişini nasıl güvenle ve aktif olarak kullanabileceği öğretirken, yeni bir beden farkındalığı, nefes mekanizması, geniş bir duygu ve duyum yelpazesi sunar.

Genel Bakış

Günümüzde sanatçının çalışması ve potansiyelini daha verimli kullanabilmesi sadece eğitim, disiplin ve düzenli prova ile açıklanamıyor. Performans Sanatında Sinir bilim alanında yürütülen araştırmalar yaratıcılık, sanatçının psikolojisi, icracı ve seyirci dinamikleri üzerine sinir bilimsel açıdan yepyeni bir sayfa açtı.

Sanatçılar olarak, performansımızda bir tutarsızlık veya yaratıcı süreçte bir tıkanıklık olduğunda hiçbir kontrolümüz olmadığını hissettiğimiz anlar vardır. Performans sanatçılarında sıklıkla görülen bu performans sorunları ve tükenmişlik sendromları hakkında artık yeni bir anlayışa sahibiz. Bu çalışma sanatçıya duygusal geçmişini nasıl güvenle ve aktif olarak kullanabileceği öğretirken, yeni bir beden farkındalığı, nefes mekanizması, geniş bir duygu ve duyum yelpazesi sunar.

KİMLER İÇİN

Bu çalışma, profesyonel performans sanatçıları (oyuncular, müzisyenler vb), eğitmenler ve halen eğitime devam eden geleceğin performans sanatçıları içindir.

SEÇENEKLER

Bu çalışma için özellikle bir esere ya da seçmeye hazırlanırken birebir danışmanlık alabilirsiniz, isterseniz topluluğunuz ya da eğitim kurumunuz için atölye talebinde bulunabilirsiniz.

Amaç

Bu pratiklerde size bilinçsiz (alışkanlık olmuş) jestler, sınırlı ifadeler, sabit duruşlarla sınırlandığınız veya tıkandığınız yerlerden çıkaracak ipuçlarını keşfetmeye yardımcı olacak araçlar sunuyorum

  • Bu kalıplar, geçmiş travmatik deneyimlerin ve çatışan duyguların izleri olabilir. Sanatçı, özellikle oyunculukta oynadığı karakterin bedensel deneyimlerinden geçtiği için tıkanıklıkların ardında vekaleten travma söz konusu olabilir.
  • Sanatçı ve tutma kalıbı ile hareket ve somatik temelli bir müdahale yaparak performansın derinliğini ve özgünlüğünü engelleyen nedir bulmaya çalışıyoruz. Buradaki keşif, sanatçının nefesini ve hareketini doğal olarak değiştirmeye destek olacak ayarlamaları yapmasını sağlar. Bu nazik müdahalelerden sonra çalıştığımız performanstaki iyileşme ve değişim gözlemlenebilir.