SARIL / HUG

Diyorsun ki, “o kadar çok problemim var ki zaten, bir de bir başkasının derdini dinleyemem!” Ama unutuyorsun ki, senin bu kadar problem yaşamanın sebebi, bağımsız olmaya çalışman ve hiçbirşeye karışmama isteğin.

Biliyor musun? Mutsuz olan o kişi, problem yaşayan o kişi, kucaklandığında, yakına alındığında, senin ve onun arasında herhangi bir engel kalmadığında, sarılmanın diğer yarısına dönüşüyor.

Farkediyor musun? Eğer sarılışın sana ait yarısını vermezsen, diğer yarısını alamazsın. Vermediğin bir hediyenin bereketini bulamazsın.

Raj

 

You say, “I’ve go so many problems of my own I’ve got to take care of, I can’t afford to get in their mess too!” And you forget that your problems are arising out of the commitment you hold to be independent, to be uninvolved.

You know what? The one who’s distressed, the one who’s messed up, when embraced and held close without any defense present between you and them, becomes the one, the other half of the hug.

You realize that? You can’t get the other half of the hug if you don’t give yours. You can’t get the blessing of the gift that you’re not giving.

Raj

 

Ece Türkmut