SU

Modern yaşam biçimi, insan vücudunu sağlıklı bir dengede tutan geleneksel yaşam pratiklerini bozdu. Hazır yemekler ve besin değeri taşımayan yiyecekler, bozulmayı önleyen koruyucular ve katkı maddeleri, kimyasal olarak kirlenmiş hava ve su, gelişi güzel kullanılmış ilaçlar sağlığımızın çöküşüne ve insan vücudunun kirlenmesine sebep olur. Holistik Tedavi ile ilgilenen uzmanlar hastalıkların oluşmasında önemli sebeplerden biri olarak metabolizmadaki toksinlerin birikmesini göstemekte.

 

İnsan fiziksel, zihinsel ve ruhsal, denge sonucu sağlıklıdır ve herhangi bir dengesizlik durumunda da hastalıklar baş göstermeye başlar. Yoga, edinilmiş eski ve bize iyi gelmeyen günlük alışkanlıklarımızı bırakıp, frekansımızı ayarlamaya yardımcı olur. Temizlenmek, fazla çalışmış ya da fazla oynanmış sistemlerimizi tekrar dengelemek için çalışmalar yapmamızı sağlar. Vücudunuzun doğal arınma mekanizmalarını çalıştırır.

 

Arınma için en önemli katkıyı su sağlar. Su hem dahili, hem de harici olarak kullandığımız en önemli yaşamsal arındırıcı sıvıdır. Yeterince su almayan bir bedende toksinler daha kolay birikir. Su vücudun bütün fonksiyonlarının düzenleyicisi olduğu için, hayat ile eş anlamlıdır. Hayata ilk başladığınızda cenin halindeyken yüzde 99’unuz sudan oluşuyordu. Doğduğunuzda yüzde 90’ınız suydu. Yetişkinliğe geldiğinizde yüzde 70’iniz su olur ve yaşlılıkta vücudunuzun muhtemelen yüzde 50’si su olacaktır.

 

Organlarımızdaki su oranları aşağıdaki gibidir: Böbrek % 83Kalp % 79Mide – Bağırsak %75Deri %72Karaciğer – omurilik %70Kıkırdak dokusu %55İskelet %22Dişler %10Beyin %82

 

Su Bilançosu:

Atılan Su Alınan Su
İdrar 1.500 mlt.Deri 450 mlt.Akciğer 550 mlt.Dışkı 150 mlt. İçecekler 1.500 mlt.Yiyecekler 800 mlt.Oksidasyon Suyu 350 mlt.
Toplam 2.650 mlt. Toplam 2.650 mlt.

 

Vücut suyu depolayamaz, bu sebeple belli aralıklarla su içmek önemlidir. Bazı araştırmalar, her 100 kişiden 75’inin vücudu susuzluk çektiğini göstermiştir; ve her üç kişiden birinin susama mekanizması öyle zayıflamıştır ki susayınca acıktığını zanneder. Eğer yeterince su içmezsek dokular kurumaya başlar; vücut bu susuzluğu gidermek için gerekli suyun %60’ ını hücre içinden, %32’ sini hücre dışından, %8’ ini de damarlardan çeker. Unutmayalım yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı 3 litredir.

 

Vücudumuzun % 70’ i sudur demiştik, ilginçtir ki yeryüzünün yaklaşık % 70’ i de su ile kaplıdır. Yeryüzündeki suların % 97’ si deniz suyudur. Hem deniz suyu, hem de vücudunuz 84 elemente aynı oranda sahiptir. Örneğin okyanuslarda ve vücudunuzda % 4 miktarında tuz vardır. Yani kelimenin gerçek anlamıyla herkesin içinde bir okyanus mevcuttur.

 

Ece Türkmut