TRAVMA BİLGİLİ NE DEĞİLDİR?

Travma Bilgili Yaklaşım,

 

 • Travma tedavisi değildir. Bazı insanlar travmatik bir deneyimden sonra travma bozukluğu yasarlar ve travma terapisine ihtiyaç duyabilirler. Bunun mutlaka ve sadece travma uzerine eğitimli bir travma terapisti tarafından sunulması gerekir. Ancak birini desteklemek için ya da iyileşme yolunda eslikci olmak icin klinisyen olmanıza gerek yoktur. Iyilesmeyi destekleyen ve büyük ölçüde dönüştürücü olabilen birçok şey vardır. Sınırlara saygili, güvenli ve destek merkezli ilişkiler kurmak travmadan iyileşmenin önemli bir parçasıdır.
 • Olumsuza odaklanmaz. Herseyin altında travma aramaz. Travma güzellemesi yapmaz. Aksine, travma bilgili yaklaşım, iyileşmeye, esenliğe ve esnekliğe odaklanır. Zorluk icinde nefes aldıracak minik kaynaklar bulmaya calisir. Travma bilgili bir yaklaşım, hizmet sunucularını sözlerinin, tutumlarının ve davranışlarının travma yaşamış ve insanları yeniden travmatize etmekten kaçınmaya çalışan birini nasıl derinden etkileyebileceğinin farkında olmaları konusunda eğitir.
 • Kötü davranışı haklı çıkarmaz. Travma bilgili yaklasim, bir insan travma yaşıyor diye kötü ve yikici davranışı haklı çıkarmaz. Travma bilgili yaklaşım hesap verilebilirlik, kişisel sorumluluk ve davranışla ilgili beklentileri destekler. İnsanları şefkat ve empati ile destekler. Sınırlar çok önemlidir.
 • Sadece iyi ve nazik olmakla ilgili degildir. Nezaket travma bilgili yaklasimin ön saflarında yer alır, ancak şefkat yumuşak ve dayanıksız değildir. Şefkatli bir yaklaşım kesindir, net sınırları vardır ve temeli sevgi ve empatiye dayanır.
 • Insanlara cocuk muamelesi yapmaz. Travma bilgili yaklasimin onemli bir amacı gereksiz yeniden travmatizasyondan kaçınmaktır. Ancak, stresten her zaman kaçınılamaz. Yasam kaçınılması mümkün olmayan bazı stresli unsurlara sahiptir. İnsanların stres ve zor durumlarla başa çıkma araçlarını öğrenmesi, tolerans pencerelerini genişletmeleri, esnek dayaniklilik geliştirmeleri de önemlidir.
 • Sadece bireye odaklanmaz. Travma bilgili yaklaşım bireyleri destekler, ancak bu bir sistem yaklaşımıdır. Ayrıca travmatik durumların toplumsal, politik, ekonomik sebeplerinin de farkındadır. Iyilesmenin sadece bireyin sorumluluğunda olmadıgının, icinde yasadıgımız sistemde de travmayı onelemeye yonelik iyileştirmeler yapılması gerektiğini bilir.
 • Travma bilgili olmak işaretleyebileceğimiz bir kutucuk değildir. Başka beceri eğitimleri gibi sonunda kazanacağımız bir sertifika da değildir. Bilgilerimizi paylaşmamız ve uygulamamız için bir çerçeve oluşturur. Insan ve insanin biricik deneyimi soz konusu olduğu icin bu sadece bir başlangıç olabilir… Uygulamalarımızı travmatik deneyimlere daha duyarlı hale getirmek için bilgimizi ve anlayışımızı arttırmaya devam etmeliyiz.

 

Bu yüzden “Travma bilgiliyim” demek yerine…

 • Travma bilgili bir çerçeveden pratik yapıyorum…
 • Benden hizmet alan bazı kişilerin travma yaşamış olabileceğini aklımda tutarak hizmet sunmaya çalışıyorum.
 • Eğitimim ve yaklaşımım, travmanın zihinsel ve fiziksel sağlığımızı etkilediği birçok farklı yol olduğunu görüyor, biliyor ve tanıyor.
 • Sözüme ve davranisimda ve sunduğum hizmette travma bilgili yaklasimi uygulamaya çalışıyorum. demek daha uygun olabilir… Travmanın bilgili olduğunu söylemek ve travma bilgili olarak uygulama yapmak tamamen farklı iki şeydir.