YARATICILIK / CREATIVITY

Hayatı, kesinlikle ciddiye alıyorsan, şunu farketmen gerek; hep bir karşı atak olacaktır.

Dünyanın kanunu sadece opsiyonel bir dünya olmasıdır.

Bir şey yaptığında diğer olasılıkları dışarıda bırakan bir patern yaratırsın ve bir zaman gelir bütün o yaratıcı hareketlerin gerçekleşmesi için kendini olasılıklara açarsın.

Aslında, herhangi bir zamanda, yaratıcılıkla ilgili çalışan herkes bu anı bilir.

Yaratım sürecindeki planınızı zihninizin düşünebildiği ölçüde yaparsınız ve eğer bu plana tutunursanız sonunda elinizde kuru ve ölü bir iş kalır.

Sizin ulaşmanız gereken aslında kaosun altında yatar ve yeni birşey gelir ve yine eğer kritik düşünme sürecine çok erken girerseniz yine onu öldürürsünüz.

Schiller’in, yazar blokajı olarak bilinen sıkıntıyı yaşayan, genç bir yazara yazdığı güzel bir mektup vardır. Bu genç yazarın söyleyecek çok sözü varmış ama bir türlü yazamıyormuş.

Bu çok normal bir durum.

Schiller basitçe şöyle dedi: “Senin problemin oyuna lirik faktörden önce eleştirel faktörü getirmen.”

Bir bakın okullarımızda bize neler oluyor : Milton’u, Shakespeare’i ve Goethe’yi ve daha nicelerini eleştirmeyi öğreniyoruz.

Sonra öğretmen diyor ki: “Şimdi yaratıcı bir çalışma yap.”

Oturuyorsun ve belki bir parça birşeyler dökülüyor içinden sonra düşünmeye başlayınca ‘Aman Tanrım! Hiç birşey yok!

Elbette Shakespeare gibi yazamayacaksın ama kendini bırakırsan kendin gibi yazabilirsin.

Joseph Campbell

 

“If you take life absolutely seriously, you must realize there’s the counterplay to it,

that the world of law is simply an optional world. When you do something you create a pattern that excludes other possibilities, and there comes a time for opening up to all possibility and the creative act.”

“Actually, everybody who has ever done creative work of any kind knows this moment. You make your plans in terms of what the mind can think of, and if you hold to those plans you’re going to have a dry, dead piece of work. What you have to do is open out underneath into chaos, and then a new thing comes, and if you bring your critical faculty down too early you’re going to kill it.”

“There’s a beautiful letter that Schiller wrote to a young author who was having the trouble that’s known as writer’s block. This young writer had oh, so much to say, but he couldn’t write. This is a normal situation. Schiller said simply, ‘Your problem is that you’re bringing the critical factor into play before you have let the lyric factor work.”

“Look what happens to us in our schools: we learn to criticize Milton and Shakespeare and Goethe and everybody else, and then the teacher says, ‘Now do some creative work.’ You sit down and this bit of spilth begins coming out and you think, Oh, my God! That’s nothing. Of course you can’t write like Shakespeare, but you can write like you, perhaps, if you let yourself go.”

Joseph Campbell